Чотири роки тому, під час Революції Гідності, судова гілка влади стала важливим елементом репресій проти активістів. Всім відомі випадки, коли судді безпідставно позбавляли прав керування автомобілями, запроторювали до СІЗО травмованих протестувальників та забороняли проводити мітинги. Та через чотири роки звільнено лише 10% суддів, які виносили такі неправомірні рішення.

5 липня 2015 рік.  У кабінетах заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця та заступника начальника Головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакіна проводиться обшук. У них вилучають близько 400 тисяч доларів, незареєстровану зброю, 65 діамантів в пакетах. Сьогодні це розслідування всім відоме під назвою – «справа діамантових прокурорів та розглядалося у Голосіївському районному суді .

4 травня 2017 рік. У Оболонському районному суді Києва відбулося перше підготовче засідання у справі Януковича,якого звинувачують у державній зраді. Станом на сьогодні справа продовжує розглядатися в Оболонському суді.

11 січня 2017 рік. Шевченківський районний суд Києва не задовольнив клопотання потерпілих майданівців про зміну запобіжного заходу двом колишнім бійцям спецпідрозділу «Беркут» Андрію Дидюку та Євгену Антонову. Суд залишив їх під домашнім арештом.

Ці три справи мають одну важливу спільну рису – у суді їх розглядали судді, що в часи ЄвроМайдану були очільниками київських районних судів:

  • Суддя Владислав Володимирович Дев’ятко досі є головою Оболонського районного суду та розглядає справу Януковича.
  • Суддя Олена Вікторівна Мєлєшак була головою Шевченківського райсуду, а після Революції розглядала справу бійців «Беркуту».
  • Суддя Олена Сергіївна Первушина – обіймала посаду голови Голосіївського суду та розглядала справу діамантових прокурорів.
Олена Мелешак
Олена Мелешак

У вищеперерахованих судах, де головували Дев’ятко, Мєлєшак та Первушина, активно виносилися рішення про засудження активістів Майдану. При цьому, є встановлені факти, що в прийнятті цих рішень на суддів чинили тиск з боку адміністрації суду. Зокрема, суддя Шевченківського суду Ірина Макаренко  в деталях розповідала – хто і як намагався впливати на її рішення у справі автомайданівців під час Революції Гідності. Також є відомим факт тиску на голів суду з боку Адміністрації Президента часів Януковича. Зокрема на колишню голову Оболонського суду Ірину Мамонтову. Стенограму її свідчень зачитав адвокат Роман Маселко на ХІІІ з’їзді суддів у 2015 році.

Окрім того що Мєлєшак, Девятко та Первушина були головами суду, перші двоє ще й самі виносили рішення проти автомайданівців. Через це проти суддів Мєлєшак та Девятка було відкрито ряд дисциплінарних проваджень. Однак їх не покарали і навіть не звільнили.

Владислав Дев'ятко
Владислав Дев’ятко

В дуже цікавий спосіб зумів уникнути відповідальності суддя Владислав Дев’ятко – нинішній голова Оболонського райсуду. Відомо, що він особисто брав участь у засудженні Автомайданівців та позбавляв їх прав.  Хоча в суді засуджений ним активіст пояснював, що просто їхав на дачу. Це рішення Владислава Дев’ятка скасував навіть Апеляційний суд м. Київ «у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення». Здавалося б – очевидне порушення і з цим у 2016 році погоджується навіть Вища рада юстиції. Вона відкриває дисциплінарну справу проти судді Дев’ятка,  але вже через рік, у 2017 її наступниця  – Вища рада правосуддя – приймає нове рішення про закриття справи проти Владислава Дев’ятка через закінчення строків притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

Неля Дмитрівна Ластовка – ще одна одіозна суддя Майдану, яка очолила районний суд у 2015 році. Сьогодні її відсторонили від здійснення правосуддя за справи проти АвтоМайдану, однак, як нам повідомили у Дніпровському районному  суді,  вона досі виконує адміністративні функції голови суду та «отримує заробітну плату відповідно до базового розміру посадового окладу».

Ми обрали для прикладу саме  цих суддів, лише тому що вони відіграли ключову і доволі – таки лиховісну роль в часи революції Гідності та  примудрилися посилити вплив вже за нової влади. Однак суддів Майдану, які зберегли свої посади після революції  – понад 270. Загалом з того часу було  звільнено лише 34 судді, тобто 10%.

Великі надії на оновлення суддівської системи покладалися на новий Верховний суд. Для того, щоб конкурс відбувався максимально прозоро та об’єктивно навіть сформували Громадську раду доброчесності (ГРД) – спеціальний орган, що складається із представників громадських організацій і який перевіряв кандидатів до Верховного суду на доброчесність. Та за словами члена ГРД Галини Чижик у фінальному списку переможців конкурсу – 25 % суддів не підтвердили свою доброчесність: «Серед цих 25 недоброчесних є суддя Золотніков, який заборонив  мітинги під час революції Гідності в Одесі. А крім того, ще 5 суддів адмін.судів, які не дали звільнити суддів майдану і членкиня вищої ради правосуддя Алла Лесько, яка також на своїй посаді не зробила нічого, щоб судді майдану були притягнені до відповідальності».

Найодіознішим переможцем конкурсу до нового Верховного суду є Олександр Сергійович Золотніков  – суддя Одеського апеляційного адміністративного суду, який підтвердив заборону на проведення мирних зібрань в Одесі. Натомість суддів, які виступали проти засуджень майданівців не пропускають до складу нового Верховного суду. Серед них – Вікторія Мацедонська, яка, перебуваючи в складі колегії суддів, не підтримала рішення Окружного адміністративного суду Києва про заборону мирних зібрань та висловила окрему думку з цього приводу.

Таким чином на четвертий рік після  Майдану такі одіозні судді як Владислав Дев’ятко, Олена Мєлєшак та Олена Первушина уникнули будь-якої відповідальності та зберегли посади і наразі успішно затягують резонансні процеси – проти Януковича, «беркутівців» і «діамантових прокурорів». А одеський суддя Золотніков, який ухвалював репресивні рішення,  ще й пішов на підвищення – до Верховного Суду. Натомість таких суддів як Вікторія Мацедонська, які в часи Революції Гідності не побоялися не погодитися із «волею» тодішньої влади, сьогодні всіляко дискредитують.

Суддівський реванш, або «Старі кадри» нової владиhttps://vykryvach.com.ua/wp-content/uploads/2017/11/3ce92339c51182bec02bd2727d67ace509e4415a.jpghttps://vykryvach.com.ua/wp-content/uploads/2017/11/3ce92339c51182bec02bd2727d67ace509e4415a.jpgАндрій ПасічникРозслідуванняЧотири роки тому, під час Революції Гідності, судова гілка влади стала важливим елементом репресій проти активістів. Всім відомі випадки, коли судді безпідставно позбавляли прав керування автомобілями, запроторювали до СІЗО травмованих протестувальників та забороняли проводити мітинги. Та через чотири роки звільнено лише 10% суддів, які виносили такі неправомірні рішення. 5 липня...Викривач
Поширити посилання
FacebookTwitterGoogle+Telegram