Пекельні кухні, або сосиска по-харківськи

Харківські комунальники розігрують тендери з фірмою померлої жінки.
Постачання продуктів харчування вважається однією з найпривабливіших сфер бізнесу. Місцеві бюджети витрачають на харчування дітей у навчальних закладів мільйони гривень. Торік лише у Харкові дев’ять районів витратили на цю послугу близько ста мільйонів. Експерти вважають, що постачання харчових продуктів може бути “золотою копальнею” для підприємців, адже відкриває широке поле для зловживань.


“Цей ринок привабливий тим, що він дозволяє зловживати на підміні хорошо поганим. Тобто ти виграєш тендер, пишеш що можеш поставляти молочні сосиски першого сорту по 125 гривень. Це абсолютно відповідає ринковим цінам. От тільки ті сосисочки, які приймає твоя кума у школі виявляються не першого сорту, а трохи другого, вони соєві та коштують у магазині гривень шістдесят. Так, вибачте, не отруїшся, але вони не коштують 125 гривень, які закладались в тендерну ціну”, – каже редактор сайту “Наші гроші” Юрій Ніколов.

Лише для своїх
На початку 2018 року Антимонопольний комітет України розглядав скарги литовської компанії «Понтем.уа» на закупівлі дев’яти районних управлінь Харкова.
Компанія оскаржувала закупівлі послуг харчування школярів у місті. Переможець повинен закуповувати продукти та готувати страви для дітей у комунальних закладах. Щороку перемогу в усіх дев’яти тендерах здобувало місцеве КП «Комбінат дитячого харчування» і щоразу йому опонувало приватне ТОВ «Надія-92» з Харкова. Так могло би бути і цьогоріч, аби «Понтем.уа» не наважилось подати свою пропозицію. Це справжня литовська компанія з відповідним досвідом. Про неї згадував у своїй промові на українсько-литовському бізнес-форумі президент Порошенко.

 

“Надзвичайно важливу справу робить литовська компанія “Понтем”, яка за останні два роки налагодила систему якісного харчування у школах України. Нехай українські компанії працюють, ні. Прийшла литовська і демонструє високу конкурентоздатність”, – зауважив Президент України Петро Порошенко.

Литовську пропозицію відхилили всі дев’ять районів Харкова на етапі кваліфікації. Згідно завантажених у систему «Прозоро» документів, причини відхилення було три: копія статуту замість оригіналу, витяг з реєстру про реєстрацію виробничих потужностей замість рішення, та не узгоджене з Держпродспоживслужбою двотижневе меню. На погляд литовців, умови висунуті організаторами були дискримінаційними.

 

“Це не нормально, що в такому великому місті як Харків є лише дві компанії, дві юридичні особи, це комунальне підприємство і юридична особа, які готові взяти участь у закупівлі. Для чого ми там, якщо до нас там уже давним-давно вирішено. Напевно все-таки є якась домовленість між ними. Чому Держпродспоживслужбою міста Харкова видане рішення, яке не видається іншими Держпродспоживлужбами?”, – запитує юрист консультант ТОВ “Понтем.уа” Ольга Ткач.
Тендерний “запобіжник”

 

Наприклад, два інші учасники змогли отримати рішення про державну реєстрацію потужностей у Харкові. Ці документи видані майже одночасно.

Ми подзвонили на гарячу лінію Держпродспоживслужби у місті Києві. У відомстві повідомили, що можуть надати лише копію наказу про реєстрацію.

“В законі є поняття рішення, але рішення приймається керівником територіального органу, в нашому випадку начальником управління м. Києва, Рубаном Олегом Миколайовичем, він виписує наказ. Про внесення такої потужності до реєстру”, –  повідомила телефоном  Представник Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів.

У Антимонопольному комітеті України визнають, що отримати рішення про державну реєстрацію потужностей не просто. Однак, відхилили скаргу. Агія Загребельська повідомила, що «понтем.уа» повинен був оскаржувати тендерну документацію як дискримінаційну ще до початку аукціону.

 

“Враховуючи відсутність процедури оформлення цього рішення і порядку видачі, я думаю що районним управлінням було добре відомо, що це рішення не так просто отримати в деяких адміністративних територіальних одиницях, а може у всіх крім Харкова отримати взагалі не можливо. Тому, звичайно, це свідчить про те, що конкуренція не була такою, якою вона могла б бути завдяки тій документації, яка була зроблена замовником”, – резюмує Державний уповноважений Антимонопольного комітету Агія Загребельська.

“Надія-92” та комбінат Надії Тимофєєвої

 

Так, на конкурсі лишилося два учасники: КП «Комбінат дитячого харчування» та ТОВ «Надія-92». Обидві фірми традиційно беруть участь у закупівлях послуг дитячого харчування виключно в межах Харкова.
Комунальне підприємство «Комбінат дитячого харчування» створили у 2009 році. З того часу і по нині його очолює Надія Тимофєєва. Одночасно вона є депутатом міської ради з фракції «Відродження» підконтрольної меру Геннадію Кернесу.

 

За іронією долі, до того як очолити комунальне підприємство, Надія Тимофєєва була власником та керувала товариством “Надія-92”. Тобто, основним конкурентом комбінату на тендерах. Назва “Надія-92” не випадкова. По-перше, вона містить ім’я директора комунального підприємства. По-друге, цифра означає рік, коли Надія Тимофєєва почала працювати у районній системі громадського харчування.

 

Знаний у Харкові готельно-ресторанний комплекс “Надія” теж належить Тимофєєвій. Землю під ним орендує ПП “Грин+”, де депутат є одноосібним засновником. За цією ж адресою зареєстроване ТОВ “Надія-92” та виробничі потужності цього підприємства.

 

Очоливши КП “Комбінат дитячого харчування”, Тимофєєва переписала фірму ТОВ “Надія-92” на 80-річну Уляну Олексенко. Після цього комунальне підприємство почало закуповувати послуги у цієї ж фірми, яку колись і засновувала Тимофєєва.

 

Нині приватне ТОВ “Надія-92” є головним постачальником молока до КП “Комбінату дитячого харчування”, раніше – продукти харчування. Так в період з 2010 по 2018 роки ТОВ “Надія-92” освоїла 70% грошей розіграних комунальним підприємством Тимофєєвої на торгах, а це 123 мільйони гривень.

 

Померлий власник

 

Журналісти проекту “Викривач” вирішили навідати засновницю фірми “Надія-92” Уляну Олексенко. Проте ми нікого не застали вдома. І не могли застати.

 

Як повідомили сусіди 80-річної засновниці фірми-постачальника продуктів до КП “Комбіната дитячого харчування”, Уляна Олексенко померла восени 2017 року.

Після смерті квартира Уляни Олексенко перейшла Надії Тимофєєвій

У відповіді на інформаційний запит Тимфоєєва відмовилась пояснювати, чому Олексенко подарувала їй квартиру. Однак запевнила, що не має впливу на господарську діяльність ТОВ “Надія-92”.
Вадим Понька

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *