Хто і як відбудовує пошкоджені будинки після вибуху складів на Вінниччині.

В ніч на 26 вересня 2017-го року на військовому складі у Калинівці спалахнула пожежа. Уряд оперативно виділив кошти із резервного фонду на відновлення постраждалих населених пунктів (пошкоджених будівель). Місцеві чиновники одразу взялися ліквідовувати наслідки катастрофи.

 “Комусь більше зробили, комусь менше. Так, є незадоволені. Будуть незадоволені. Шкода, боляче, неприємно, прикро. Найцінніше в нас життя будь-якої людини, в нас ніхто не постраждав. Це найкращий результат,” – говорить Михайло Демченко,  голова Вінницької районної державної адміністрації.

Внаслідок вибухів на складі боєприпасів у Калинівці постраждали села із двох районів Вінницької області – Вінницького та Калинівського, а також частково місто Калинівка. 13 будинків були повністю зруйновані, ще 1456 – пошкоджені. Вже наступного дня після вибухів,  тобто 27 вересня, уряд виділив 100 мільйонів на ліквідацію наслідків трагедії. Більшість із згаданих вище будинків потребували заміни вікон та дахів. Адже саме шибки і шифер були зруйновані вибуховою хвилею.

Всі закупівлі вікон і шиферу, а також замовлення необхідних робіт, було проведено за переговорною процедурою. Тобто без тендерів.

 “Оскільки це були аварійно-відновлювальні роботи, то треба було терміново робити. ЗУ “Про публічні закупівлі ”передбачає, що дані цифри можна було провести без застосування процедури “Прозоро”. Але договір ми висвітлили на сайті, як вимагається законом”, – каже Олег Бегус, заступник голови Вінницької районної державної адміністрації.

Сама ж процедура відбудови виглядала наступним чином. Спочатку пошкоджені будівлі оглядали комісії від місцевої влади. Складалися так звані оглядові акти. Всі пошкодження фотографували. На основі цього складалися дефектні акти та кошториси. А вже останні направлялися в три міністерства на погодження. Це міністерство регіонального розвитку і будівництва, міністерство фінансів та міністерство економічного розвитку.

“Були складені оглядові акти. Під ці акти і фотографії були дефектні акти, під них кошториси і під них локальні кошториси. Весь цей комплект документів ми відправляли на  Мінрегіон. Вони нам по кожному об’єкту затверджували суму і в межах цих сум ми фінансували”, – розповів Олег Бегус.

Але по суті ремонтні роботи починалися паралельно із тим, як затверджувалися і складалися дефектні акти. Не зважаючи на це, затримки все одно траплялися. Під Вінницькою обласною адміністрацією 20 жовтня жителі Павлівки вимагали пришвидшити відновлення.

Село Павлівка у лютому 2018 року

Станом на початок лютого цього року відновлені всі будівлі соціальної сфери, такі як школи чи лікарні. Але ремонту потребують ще 36 будинків у селі Павлівка, що у Калинівському районі.

 “Ми зібралися і поїхали, але толку з того, що ми поїхали? Після того нам нічого не зробили. Була комісія, вікна нам поставили, мали ремонт робити, але ремонт не робили. Дві кімнати я зробила вже сама. Вікна поставили швидко, але не всім. Виходить, хто більше кричав, тому і поставили вікна”,- розповідає жителька Павлівки  Оксана   Волинець.

 

 

Жителі села Медвідка, що у Вінницькому районі зіткнулися з тими ж проблемами, але в меншому масштабі. Хоча тут теж розповідають про нерівномірний розподіл коштів на ремонти.

 “От одну хату відновили. Відбудували. Але це хата була стара. Шевченківська хата. Вона була років 20 чи 30 підперта кілками. її оцінили в 600 тисяч, а мою в 7 тисяч”, – розповідає про відбудову у Вінницькому районі, жителька села Медвідка Галина Олійник.

 

Оскільки Калинівський район постраждав в рази більше за Вінницький, то і найбільші витрати зосередилися в Калинівській районній адміністрації. Більшість робіт виконували так звані ФОПи. Левову частку замовлень – на понад 8,7 мільйона гривень – отримали усього чотири фізичні-особи підприємці. Серед них – багаторазовий переможець тендерів Артур Еванесян. Про свою участь у ліквідації наслідків катастрофи – розповідати не бажає.

“Давайте сделаем так, ви на когось розпишіть, меня не трогайте. На це є певні ньюанси і вопроси, що я не хочу цього PR и все остальное”, – каже Артур Еванесян.

Артур Еванесян –  виконав робіт на понад 350 тисяч гривень.  А от інший підрядник – 18-річний Вадим Коріненко – отримав замовлення на відновлювальні роботи на суму понад 2,4 мільйони гривень. Вадим Коріненко зареєструвався підприємцем за два тижні до того, як з ним уклали контракт. В системі «Прозоро» контактний номер Коріненка співпадає з номером телефону підприємця Еванесяна. Артур Еванесян визнає, що дійсно допомагав бізнесмену – новачкові.

“Да, я его зарегистрировал и практически я держал скажем, держал палец на пульсе и це всьо делалось скажем через меня. Но на нього було оформлено”, – повідомив Артур Еванесян.

Інший підприємець-новачок – Андрій Мельник. Він отримав від райадміністрації замовлення на 1,5 мільйони гривень.  Щодо нього теж не виникло сумнівів, попри те, що зареєструвався ФОП Мельник за 4 дні до того, як  з ним уклали контракт на встановлення вікон. Андрій Мельник – депутат Сальницької сільради. Будь-які зв’язки із чиновниками Калинівської райради – заперечує.

Четвертий підприємець, що отримав серйозні замовлення на 4,51 мільйони гривень – Віктор Олійник.

“Я зараз на лікарняному, мені тяжко розмовляти. Я не хотів би. Давайте ви забагато питань задаєте, якщо представитись представником якогось там видання”, – відповів на запитання журналістів “Викривача” підприємець Віктор  Олійник.

Відповідальні за закупівлі посадовці Калинівської райдержадміністрації – посеред робочого дня зникли із своїх кабінетів. Тому, будучи в Калинівці, журналісти “Викривача” з чиновниками розминулися. Подальші спроби поспілкуватися телефоном теж не дали результату.

Керівник робіт з ліквідації наслідків пояснює загальну систему розподілу коштів так:

“Не всі кошти були використані. Використали 35 мільйонів із 100 мільйонів. Через різні причини. На початку ніхто ж не знав розміру збитків. На сьогодні неоплачених робіт ми на штабі аналізували 8 з половиною мільйонів гривень. З обласного бюджету 1 мільйон 400 тисяч додатково виділять на Калинівський район, 200 тисяч – Вінницький. Решту вони шукають самі”, – розказав перший заступник голови Вінницької ОДА Андрій Гижко.

Заступник голови Вінницької облдержадміністрації запевняє, що проблеми будуть вирішуватися. Руйнування, які відбулися через вибухи, але проявилися тільки зараз, також будуть ремонтувати державним коштом. Сільчани в свою чергу не дуже довіряють чиновникам.

А можновладці закидають людям спекуляції на ремонтах. Про це згадує і волонтер.

 “Сейчас объясню ситуацию, например мы приехали в один дом, там на крыше порядка 100 листов шифера. Хозяйка заказала 180, мы естественно заблокировали 80 листов, потому что там не весь шифер поврежден. Потом сделали окна, а она утверждает,что не сделали, но я смотрю на дом, а там все сделано. Это человеческая жадность, если бы честно говорили, то уходило бы даже меньше материала и это было бы сделано быстрее. Это человеческий фактор, есть такие честные, которые отдавали шифер, но это было 3 случая,” – розповідає волонтер Ярослав Пашкевич.  

Будинки людей, які вдалося відвідати журналістам “Викривача” справді потребують ремонту, і люди просять про допомогу.

“Я у відчаї. Я просила і прошу владу допомогти. Я не можу зрозуміти чого одним все, а іншим – нічого”, – нарікає Галина Олійник, мешканка Медвідки, що на Вінниччині.

Село Медвідка у лютому 2018 року

З часу вибухів на складі боєприпасів у Калинівці минуло більше 4-ох місяців, причини катастрофи – невідомі, версії офіційних осіб різняться,  а матеріали розслідування – засекречені.

Ліквідація, або Одного разу в Калинівціhttps://vykryvach.com.ua/wp-content/uploads/2018/02/12.jpghttps://vykryvach.com.ua/wp-content/uploads/2018/02/12.jpgУляна ЛотоцькаРозслідуванняХто і як відбудовує пошкоджені будинки після вибуху складів на Вінниччині. В ніч на 26 вересня 2017-го року на військовому складі у Калинівці спалахнула пожежа. Уряд оперативно виділив кошти із резервного фонду на відновлення постраждалих населених пунктів (пошкоджених будівель). Місцеві чиновники одразу взялися ліквідовувати наслідки катастрофи.  “Комусь більше зробили, комусь...Викривач
Поширити посилання
FacebookTwitterGoogle+Telegram