Контракт на Контрактовій, або Новорічна казка щасливчика Микити

Після Революції Гідності новорічні та різдвяні майданчики у Києві стають все більш схожими на святкування у європейських столицях. На Контрактовій площі цього року встановили оглядове колесо, льодовий каток, різдвяний ярмарок і навіть цирк. Підприємці, які хочуть торгувати на ярмарку не сплачують місту кошти за оренду будиночків і встановлення катків та оглядових колес. Всі кошти від них отримує 20-річний хлопець. Який почав займатися бізнесом за два місяці до нового року. Хто він та яким чином київська влада обирає організаторів святкових заходів – у матеріалі Уляни Лотоцької.

 

Листи щастя
У Києві щороку проводяться сотні розважальних заходів. Їхні організатори у професійному середовищі називаються “івенторами”. Щоб організувати захід, наприклад, на Майдані Незалежності, івентор повинен подати заявку до Київської міської адміністрації. Остання видає дозвіл, і лише потім івентор може зайнятись організацією свята. Голова всеукраїнської громадської організації “Союз захисту підприємництва” Сергій Доротич розповідає, що отримати такий дозвіл проблематично.

 


—Сергій Доротич

“Багато підприємців навіть приходять і кажуть: “я хотів би”, а йому просто говорять: “ну не треба сюди ходити, ти все одно не виграєш. Не варто навіть подаватися”, – каже Сергій Доротич.

Але труднощі виникають не у всіх. Наприклад, 20-річний підприємець Микита Бабенко став організатором новорічного ярмарку на Контрактовій площі усього лише через два місяці після того, як став підприємцем. Микита зареєструвався як ФОП 3 жовтня 2017 року, а вже 29 листопада КМДА визначило його організатором свята. Підприємець каже, що секрет його успіху дуже простий – він просто написав листа на ім’я голови Київської міської державної адміністрації Володимира Кличка.


“Конкурса не было, туда просто был вариант зайти человеку с обычными домиками и у меня с катком, колесом, я просто предложил больше вот этих развлекательных для населения… Было сделано письмо на Кличка с просьбой “Рождественскую ярмарку на Контрактовой площади”. Письмо было подтверждено…”, – каже Микита Бабенко.

Поруч з Микитою Бабенком на Контрактовій площі є ще один організатор. Громадська організація “Соціальний капітал” проводить святкування на Подолі вже 4-й рік. Наталія Склярська розповідає, що ГО хотіла бути організатором свята на Контрактовій. Вони написали листа до мера Кличка ще влітку, але відповідь  отримали лише 13 жовтня. У листі громадській організації влада порекомендувала скоординуватися з Микитою Бабенком.

—Наталія Склярська

 “В жовтні ми почали нервувати, вже почали дзвонити всіх там трусити і ми отримали от таку відповідь. Де було написано, що звичайно, будь ласка, робіть що хочете, але ФОП Бабенко буде там робити ковзанку і все таке. Тут немає винних, тому що може ФОП Бабенко написали цю заяву рік тому. Я ж не знаю, мені ніхто не сказав”, – каже керівник проекту ГО «Соціальний капітал» Наталія Склярська.

Насправді ж Микита Бабенко написав листа не за рік, а за його власними словами, 10 жовтня. Тобто за три дні, до того як київська влада відповіла Громадській організації “Соціальний капітал”.

Це вам не прозоро
Зволікання органів влади з відповідями на пропозиції івенторів – звична практика, яка унеможливлює перспективне планування заходів. Організатори не можуть заздалегідь рекламувати захід, залучати інвесторів, запрошувати гостей та готувати програму. Оскільки влада Києва не поспішає зробити процедуру отримання дозволів прозорою, то це вирішили зробити самі івентори. Вони звернулися із листом до мера Кличка. Однією з причин звернення стала ситуація із організатором  Kiev Sunday Breakfast – недільного сніданку, Сергієм Клімовим. Сергій повідомив, що скасовує свій захід через вимагання хабара.


 “Якщо бути до кінця чесною, так це є в місті. Але я особисто не знаю хто вимагає, на якому етапі і в яких департаментах. Все, що я можу сказати, що департаменти навіть між собою конкурують, з тим хто буде працювати з яким організатором. Чи хто кого пролобіює”, – організатор Ukrainian Event Awards Тетяна Лоренц.

Кілька років тому івенторам таки вдалося домогтися створення форми заявки, яку подають до мерії бажаючі проводити заходи. Але щодо ведення  електронного обліку поданих заявок і зрозумілої процедури погодження – боротьба досі триває.
Але організатора з Контрактової, схоже, теперішній стан справ влаштовує. Святкування йшло повним ходом.
Година ковзанки – до 90 гривень, поїздка на оглядовому колесі – 100 гривень з людини. Глінтвейн – 50 гривень за склянку. Близько двадцяти різдвяних будиночків з різноманітним крамом. Кожен, за неофіційними даними, сплачує приблизно 20 000 гривень оренди за весь період роботи майданчика. Тобто орієнтовно 400 000 гривень організатору приносить лише різдвяний ярмарок.

Секрети бізнесу
Схоже, що юний підприємець Микита зумів організувати святкування на Контрактовій не без допомоги близьких. Роман Тихий – вітчим юного підприємця, помічник депутата Київради Юрія Сулиги. Мама Микити – Вікторія Тиха – донедавна працювала в комунальному підприємстві Київради «Київреклама». До того – місцем її роботи була компанія «Всесвіт РВН». Саме це підприємство облаштовувало ковзанку на Майдані взимку 2013 року.  Сам підприємець підтвердив, що мав стосунок до цієї ковзанки. Але будь-яке сприяння зі сторони Романа Тихого – заперечує.

“Ничем не поспособствовали, мы уже не общаемся больше 3-х лет. Пришлось вот эти все инстанци: ДАИ, Киевводоканал, Киевэнерго получить договора, пройти проверки, сделать анализы. Конкурса не было, туда просто был вариант зайти человеку с обычными домиками и у меня с катком, колесом”, – каже Микита Бабенко.

До речі, у відповіді на запит проекту “Викривач” у Подільській РДА надали контактний телефон Микити Бабенко. Виявилось, що цей номер належить не молодому підприємцю, а його матері – Вікторії Тихій.

Календар заходів
Поки Київ не поспішає робити процедуру отримання дозволів на проведення заходів прозорою, інші українські міста друкують календарі заходів і розвивають туризм.

Ліна Остапчук

 “Інформацію подають. І якщо якісь події накладаються, ми можемо зустрівшись з організаторами порадитися, чи краще перенести чи об’єднати. Це була ініціатива міської ради. Я знаю, що такі календарі вони ж є у Вільнюсі, Мадриді, Барселоні. Кожне місто інформує що відбувається. Такі календарі потрібні, щоб ми розвивали хоча б внутрішній туризм. В мене є наприклад Одеси. В них теж такий календар. Дуже гарно вони назвали – “календар подій Одеса 365 днів”. У Луцьку також видають. Називається “Луцьке меню”, – директор львівського КП “Львівське конференц бюро” Ліна Остапчук.

Календар є і у Києва. Але прозорої системи погоджень та дозволів на проведення заходів досі немає.

“Ми почали проводити захід в Одесі, розуміючи, що в Києві умов для його проведення на рівні комунікації з владою – немає”, –  організатор Ukrainian Event Awards Тетяна Лоренц.
Київські інвентори пропонують зробити процедуру отримання дозволів прозорою: всі заявки із пропозиціями на проведення заходів повинні наноситись на карту. Така карта буде служити електронним реєстром заявок і унеможливлювати маніпуляції із дозволами. Окрім того має бути визначений один відповідальний за заходи департамент КМДА. Таким чином налагодиться комунікація між владою та івенторами.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *